Shirataki - konjaková příloha

Konjac - celým jménem Amorphophallus konjac u nás známý jako květina Zmijovec. 

Konjak je užitková rostlina a tradiční asijská potravina, která se používá po tisíciletí zejména v Japonsku, kde je známá jako Konnyaku. Konjac byl zpočátku považován za nedostupnou pochoutku, kterou si mohla dopřávat pouze japonská královská rodina. Za léčivou potravinu jej poprvé označili v Číně a z terapeutických důvodů ji jedli i buddhističtí mniši. Teprve před 100 lety se konjac stal dostupným pro všechny obyvatele Japonska a od té doby patří mezi nejpopulárnějších druhy potravin v Asii.

Konjac se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách, v lokalitách mimo civilizaci a díky tomu není rostlina toxikována nebezpečnými látkami. Pro potravinářský průmysl se využívá hlíza konjacu, ze které se vyrábí konjacová mouka. Ta se používá k výrobě konjacových potravin – nejčastěji nudlí. Konjacová mouka se získává především kvůli cenné vláknině glukomannan, která významně snižuje pocit hladu a díky tomu má velmi příznivé účinky při redukci hmotnosti.

Konjakové těstoviny jsou velmi zdravé a dietní, jelikož neobsahují téměř sacharidy a tuky. Tato dietní příloha je vhodná například do Low Carb a nízkosacharidového stravování a samozřejmě také v průběhu nízkokalorické či nízkosacharidové diety.

  • Shirataki nemají téměř žádné kalorie, sacharidy, tuk či cukr
  • jsou bezlepkové a veganské
  • obsahují velké množství vlákniny glukomannan